16.5.07

1E 3D B2 13 69 8D 3B 45 66 0D 7B 78 9F 73 22 9C

Tady člověk dosdtane zdarma (!) vlatsní 128mi bitový integer. Můj je v titulku.(Jinak, vztahuje se to k postu z 2.5. a celému humbuku kolem.)

15.5.07

Lopata X

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Autora neznám. Ale znal jsem člověka, který dokázal do vymýšlení a argumentace proč něco neudělat dát víc úsilí než bylo třeba na dokončení dané věci. Od té doby, co jsem viěl toho člověka degenerovat, vždycky když se přistihnu při tomhle způsobu myšlení důkladně se profackuju. Ono je to totiž zpočátku strašně snadné, něco neudělat a pohodlně si to zdůvodnit. Ke konci si ale člověk zdůvodňuje všechno a nedělá nic. A takový člověk skončí dost nechutně. Představte si člověka, který nedělá nic, jakoukoli jinou než nezbytnou změnu odloží a zdůvodní to "logicky" půlohdinovým monologem.Důvod proč nedělat nic si vždycky najde, a pomlau hnije, zaživa. Jeden by zvracel.

3.5.07

W. D. Jennings: Rónin


Knihu jsem si z knihovny půjčil víceméně náhodou. Podtitul - který mně zaujal, ale který jsem si přečetl až doma říká: Román založený na zenové báji. Podle předmluvy se autor snažil rozšířit jeden zenový příběh a sám tvrdí, že nakonec samozřejmě nepřidal nic. Já jsem v knize poznal několik románově rozepsaných koánů, které jsem četl už dřív. Možná to jsou kousky jednoho příběhu a já to akorát nevěděl.

Každopádně bych neřekl, že autor nic nepřidal, kdyby jenom - tak posunul styl vyprávění do modernější doby (zemřel v roce 2000). Krom toho se kniha dobře čte a působí takovým souvislým dojmem - v kontrast ke klasickým krátkým příběhům, za kterými následuje pauza na zamyšlení. Jestli je to dobře nebo špatně neřeknu, je to prostě jinak. Česky vyšla kniha v roce 2006 v nakladatelsví Fighters Publication a přeložil ji Tomáš Nevrkla. Překlad je velmi dobrý, akorát jsem se občas zasekával o mně neznámé japonské tremíny, které ale hezky dotvářejí atmosféru :)

2.5.07

Tohle potěší nebo aspoň pobaví

Nic netuše dneska ráno na nyxu kliknu na link. A zírám. Během posledního měsíce (vlastně to celé začalo 13. 2.) došlo mezi uživateli internetu (blbé označení, ale co...) a poskytovateli chráněného obsahu k bitvě, která vyvrcholila v posledních asi třech dnech. Bojovalo se o tenhle řetězec: 09 F9 11 02 9D 74 E3 5B D8 41 56 C5 63 56 88 C0. Boje byly tvrdé, padly právní výhrůžky, byly rušeny účty, mazány stránky (první post byl na tomhle serveru a na výš uvedeném odkazu je možno se porklikat až k PDF s výhrůžkama od právníků - tak jsem opravdu zvědav jestli tohle projde jako kosher). Není divu tohle číslo by měl být klíč, použitelný k přehrání libovolného HD-DVD a možná i Blu-Ray disku. (původní zdroj z 11. 2.) Mno co dodat, jak jsem si tak porcházel různé články narazil jsem na tohle: Marnost digitální ochrany proti kopírování. Autor nejspíš ví o čem mluví.

Technicky sice není možné obsah chránit, ale můžou existovat mimotechnická řešení - jako třeba právní. Ovšem jiný model financování (a Scheiner uvádní několik příkladů) bude efektivnější a tedy by se měl nakonec ukázat jako výhodnější. Doufejme.